Aktualności

aktualności

15 Sierpień 2018

"Wniebowzięcie Matki Bożej"

Autor: Nowicjuszka S. Anna


Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej Wiary, który został formalnie ogłoszony 1 listopada 1950 roku przez Papieża Piusa XII.
  Już jednak w 1869 roku, Ksiądz Antoni Prokop wybudował w Piłce kościół pod takim właśnie wezwaniem: Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.
  Każdego roku 15 sierpnia, w parafii Piłka uroczyście obchodzony jest odpust. Kolejny już raz na zaproszenie Ks. Dziekana Sławomira Olejniczaka, w mszy świętej odpustowej wzięły udział Siostry i goszczące w wieleńskiej wspólnocie Nowicjuszki.
  Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Marek Sobkowiak z Wielenia, który w homilii zachęcał wiernych do wpatrywania się w niebo. W niebo, do którego zmierzamy oczekując zbawienia, w niebo, w którym tracą jakąkolwiek wartość dobra świata doczesnego, w niebo, w którym oczekuje nas Maryja i Jej Syn. Odmówiliśmy wspólnie przed Najświętszym Sakramentem Litanię Loretańską, a po niej wzięliśmy udział w uroczystej procesji wokół świątyni.
  Po błogosławieństwie, Ksiądz Dziekan podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, także za trudy poniesione dla przygotowania obchodów parafialnego święta.
  Wróciłyśmy do domu umocnione radosnym przeżyciem, ale też zachwycone atmosferą życzliwości, jaka nas spotkała ze strony parafian, ich serdecznymi uśmiechami……
  Dziękujemy Dobremu Bogu i Matce Najświętszej za kolejne w naszym życiu doświadczenie, za wspólną modlitwę, radość i mamy nadzieję, że znów kiedyś dane nam będzie zawitać do tej gościnnej parafii.

8 Sierpień 2018

"Matka Matylda Getter"

Autor: Dom Generalny Warszawa


  8 sierpnia 2018 roku mija 50 lat od śmierci Matki Matyldy Getter (1870-1968) ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założycielki 25 zakładów wychowawczych i opiekuńczych, zasłużonej już w okresie międzywojennym, odznaczonej Orderem Odrodzenia Polski (1925), Złotym Krzyżem Zasługi (1931), Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami (27.IX.1944) oraz pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
  W czasie II wojny światowej jako ówczesna przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – Matka Matylda Getter zwana Matusią kierowała wielką akcją ratowania dzieci żydowskich i ukrywania ich w sierocińcach i domach Zgromadzenia. Dzięki jej niezłomnej i odważnej postawie, wspaniałej organizacji i matczynym sercu wraz ze 120. siostrami Franciszkankami Rodziny Maryi ocaliła około 800 Żydów, w tym ponad 500 dzieci.
  Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi podczas II wojny światowej miały 160 domów, w tym 44 sierocińce, 60 szkół i 58 ochronek. Nie było też domu Zgromadzenia, który nie ukrywałby dzieci żydowskich czy dorosłych Żydów.
  To pokolenie Sióstr już prawie odeszło do wieczności. Upamiętnienie ich wielkiego, a zarazem cichego i skromnego bohaterstwa, zachowanie świadectw i ukazanie dzisiejszemu światu historycznej prawdy jest jednak naszym obowiązkiem. Dlatego Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi postanowiło, że w Warszawie w Domu Prowincjalnym przy ul. Hożej 53, gdzie mieszkała i działała Matka Matylda Getter, powstanie w najbliższej przyszłości Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich jej imienia. Nowoczesne, w kilku wersjach językowych, multimedialne, oddziałujące na wyobraźnię, prezentujące unikalne dokumenty i relacje zarówno ratujących Sióstr, jak i ocalonych Żydów, ukazujące prawdę historyczną: bohaterską i heroiczną postawę polskich sióstr, niosących pomoc wszystkim, nie tylko Żydom, ale i uciekinierom, więźniom, podziemnym formacjom wojskowym i cywilnym, powstańcom. To Muzeum będzie w centrum Warszawy i z pewnością stanie się pewnego rodzaju centrum edukacyjno-historycznym.
  Zanim powstanie Muzeum, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wraz z Instytutem Pamięci Narodowej pragnie upamiętnić 50. rocznicę śmierci Matki Matyldy Getter. W środę 8 sierpnia 2018 roku o godz. 10.00 na Cmentarzu Powązkowskim nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy nagrobnej, a następnie o godz. 11.00 w Domu Prowincjalnym przy ul. Hożej 53 będzie poświęcony kamień węgielny pod budowę Muzeum oraz będzie otwarta plenerowa wystawa mobilna w języku polskim i angielskim, która zaprezentuje już pierwsze dotąd niepublikowane materiały historyczne. To będzie taki zwiastun przyszłego Muzeum.

17 Lipiec 2018

"Pielgrzymka na Jasną Górę"

Autor: S. Magdalena Patyna

„Skoro nas Bóg światłem natchnął,
Trzeba z tym światłem iść w drogę”


  19 lipca, w ramach 35 krajeńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, 24 osoby w grupie Krajna Błękitna z Sępólna Krajeńskiego, wyruszyły w drogę do Maryi.
  Hasło pielgrzymki nawiązywało do hasła roku duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Szczególnym Patronem naszej drogi był Św. Stanisław Kostka, zaś wspólnymi intencjami - „Modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę niepodległości” oraz „Prośba o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego”
  Wędrowaliśmy 13 dni pokonując 420 km…..
  13 dni pięknych rekolekcji, podczas których towarzyszyły nam konferencje red. Ks. Sławomira Kunki - „Idziemy do Matki krzyż swój dźwigając”.
  Czas pielgrzymowania, to dla mnie cenny dar od Boga, ale również nowe doświadczenia, rozmowy ze spotykanymi ludźmi.
  Czas pielgrzymowania, to również przemiany naszych serc otwierających się na dobro - to dawane i to otrzymywane np. od osób przyjmujących nas pod swój dach….
  Pragnę zatem wyrazić wdzięczność za:
  dar ufności - do Boga Ojca, do Maryi Matki, do której wędrujemy. Ufamy, bo „każdy wschód słońca Ciebie nam zapowiada”
  dar prostoty - odkrywamy piękno prostych gestów, słów, modlitwy, śpiewu, przyrody. Doświadczamy wielu trudności, by zobaczyć swoje życie codzienne pięknym i wartościowym.
  dar wspólnoty - wspólnie niesiony bagaż trosk, radości, intencji, razem przebyte w trudzie kilometry i wspólna modlitwa czynią nas jedną rodziną i dodają sił do wiernej wędrówki za Panem każdego dnia.
  Wróciłam szczęśliwa i pragnę powiedzieć jedno tylko słowo: Dziękuję.

13 Czerwiec 2018

"Ludzie są najbliżej Boga"

Autor: S. Ewa Pollus

„Ludzie są najbliżej Boga,
  gdy dają zdrowie innym ludziom”

  Cyceron

  Bogactwo i siłę każdej wspólnoty stanowią talenty jej członków. Szczególnie, kiedy dary otrzymane od Pana ofiarowują potrzebującym ich pomocy bliźnim.
  Siostra Urszula Janic codziennie służy chorym, łagodzi ich cierpienia, śpieszy z pomocą o każdej porze dnia i nocy.
  Niedawno minęło 25 lat od uzyskania przez nią dyplomu lekarza i prawa wykonywania tego zawodu.

  Praca wśród chorych i na rzecz chorych, wykonywana przez wszystkie te lata, została doceniona przez Wielkopolską Izbę Lekarską, która w specjalnej uchwale nadała Siostrze Urszuli odznaczenie Srebrnego Eskulapa.

  Ogromna to radość i duma dla całej naszej Wspólnoty.

  Składamy zatem Siostrze Urszuli serdeczne gratulacje oraz życzymy, aby Dobry Bóg wspierał każde jej dzieło, darzył dobrym zdrowiem i siłą do tej trudnej, wymagającej wielu poświęceń pracy.
  Szczególnie zaś zapewniamy o pamięci w modlitwie, cytując jednocześnie Jana Pawła II, który w swoim przemówieniu 9 czerwca 1997 r. w Krakowie, podczas poświęcenia nowej Kliniki Kardiochirurgii powiedział do lekarzy ”…zawód Wasz jest godny najwyższego szacunku. Jest to misja, którą najlepiej określa słowo powołanie”

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

31 Maj 2018

"Boże Ciało"

Autor: S. Ewa Pollus

„Chrystus jest chlebem zbawienia dla człowieka wędrującego i pielgrzymującego przez ziemię. Oto dlaczego w uroczystość Bożego Ciała, Chrystus w Eucharystii idzie w procesji ulicami, między domami i budynkami, gdzie toczy się codzienne życie.”
  Jan Paweł II

  W 1246 r. biskup Robert de Thourotte ustanowił w swojej diecezji święto eucharystyczne znane od tamtego czasu pod nazwą Bożego Ciała, a już w 1264 r. papież Urban IV ze względu na doniosłe znaczenie adoracji eucharystycznego Ciała naszego Pana nakazał, aby święto Bożego Ciała było obchodzone w całym Kościele powszechnym. Pierwsza polska uroczystość Bożego Ciała miała miejsce w 1320 roku w diecezji krakowskiej.
  Każdego roku tym dniu wyruszają uroczyste procesje eucharystyczne, są świadectwem prawdy, że „ Pan Jezus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, nadal idzie po drogach świata i przez tę swoją wędrowną obecność przewodzi pielgrzymce kolejnych pokoleń chrześcijan: umacnia wiarę, nadzieję i miłość; pociesza w utrapieniach; podtrzymuje w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju”. Papież Jan Paweł II podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała 11 czerwca 1998 powiedział, że: „Kościół odczuwał potrzebę osobnego święta, w którym radość z ustanowienia Eucharystii mogłaby się jeszcze pełniej wyrazić „
  W miniony czwartek zebraliśmy się w kościele parafialnym skąd wyruszyliśmy w uroczystej procesji do naszego Domu. Przy kolejnych ołtarzach, modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski, o dobre urodzaje, o pokój na świecie, o zgodę w naszych rodzinach, zdrowie….
  Ostatni - czwarty ołtarz, to ołtarz na terenie naszego Domu. Przy nim uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej, której przewodniczył Ks. Wikariusz Maciej Stawski, homilię wygłosił Ks. Proboszcz Marek Sobkowiak, a współkoncelebransami byli: Ks. Senior Bogdan Kita oraz Ks. Kapelan Andrzej Wojciechowski. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, za którą z całego serca Panu Bogu dziękujemy i prosimy:

„ Jezu, prowadź nas wśród rozlicznych dróg,
  byśmy zawsze pamiętali, żeś Ty Pan i Bóg.
  Spójrz na wierny lud, na ich pracę, trud
  i błogosław wszystkich ludzi, boś Ty dobry Bóg!”

Zobacz galerię fotografii

25 Maj 2018

"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody"

Autor: S. Ewa Pollus

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody
  Udzielając im chrztu
  w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

  Mt 28,19.

  Już w niedzielę obchodzić będziemy jedno z najważniejszych, liturgicznych świąt chrześcijańskich ku czci Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
  Jeden Bóg w trzech Osobach . . . Tajemnica ta przekracza możliwości naszego pojmowania. Pierwszą osobę wyróżnia - ojcostwo, drugą - synostwo, a trzecią - pochodzenie od Ojca i Syna.
  Życząc wszystkim radosnego świętowania, pozwolę sobie zacytować myśl naszego ukochanego Jana Pawła II:
  „Jedyne źródło i jedyny korzeń, jedyna forma jaśnieje z potrójnego blasku. Tam, gdzie jaśnieje głębia Ojca, wkracza potęga Syna, stwórcza mądrość wszechświata, owoc wydany przez Ojcowskie serce! Tam błyszczy jednoczące światło Ducha Świętego”
  Niech Wiara w Przenajświętszą Trójcę wzmacnia nas w każdym kolejnym dniu, w każdej radości, smutku, niech pozwoli przeżyć wszystko, co nas spotyka z ufnością i nadzieją.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

7 Maj 2018

"Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem…"

Autor: S. Barbara Borowiak

„Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem…”
  Jan Paweł II

  Świat rozpędza się coraz bardziej i coraz bardziej krzyczy. Zabieganie o sprawy dnia codziennego, pośpiech ciągły - trudno czasem własne myśli usłyszeć. . .
  I wtedy, jak każdego roku nadchodzi maj - piękny miesiąc - miesiąc poświęcony Matce Bożej.
  I czas ciszy. Ciszy, za którą dziękujemy Dobremu Bogu, bo tylko wtedy możemy Go usłyszeć. Tylko wtedy zatrzymujemy się nieco, zastanawiamy nad wszystkim: nad codziennością, nad tym, co ważne, a co może niekoniecznie ma zaprzątać nasze myśli. . .
  W wieleńskim klasztorze - jak zwykle w maju - kolejny raz rozpoczął się czas rekolekcji zakonnych. Czas, w którym na nowo odkrywamy prawdziwą hierarchię ważności, czas, by postawić Boga z powrotem w centrum naszego życia: w jedynym miejscu, które On powinien zajmować. Czas spotkania, podczas którego człowiek staje z Bogiem twarzą w twarz, by Go adorować i wyrażać swoją miłość do Niego.
  Myśli w takich chwilach zaczynają częściej biec ku bliźnim, pochylać się nad sprawami - może czasem dla nas mało istotnymi - ale ważnymi bardzo dla innych. W chaosie codzienności często nie czujemy, że z pozoru błahe czynności, dla niektórych są ogromnie trudną wyprawą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy i powinniśmy uczynić, aby otaczający nas ludzie poczuli się tak zwyczajnie szczęśliwymi, potrzebnymi…
  Ksiądz Kardynał Robert Sarah w swojej książce - w ślad za myślą Świętego Jana od Krzyża powiedział, że „Pierwszym językiem Boga jest cisza”
  Dziś pragnę raz jeszcze podziękować Bogu za ten ogromny dar ciszy. Dar, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, a który pozwala nam zastanowić się nad samym sobą, swoim postępowaniem, nad tym czy każdego dnia chcę słyszeć Stwórcę i wypełniać Jego wolę.

Zobacz galerię fotografii

30 Kwi 2018

"Kolejny kwiecień mija"

Autor: S. Ewa Pollus

  Kolejny kwiecień mija, ostatnia jego niedziela już za nami . . .
  Niedziela - dzień, który Pan naznaczył dniem odpoczynku - czas na pewne refleksje, może wspomnienia radosne, często też smutne, czasem łzy spływają po naszych policzkach . . .
  Tak niedawno obchodziliśmy radosne święta Zmartwychwstania Chrystusa, a podczas nich kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II - myśli nasze biegły do umiłowanego Papieża Polaka.
  Następne kartki w kalendarzu, to już maj - miesiąc poświęcony Maryi, Królowej Polski, której święto tuż, tuż.
  3 maja - data ważna dla każdego Polaka, ponieważ właśnie w tym dniu, roku 1791 uchwalono konstytucję, którą podpisał Król Stanisław August Poniatowski, a jej twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”
  3 maja 1966 roku na Jasnej Górze, Episkopat Polski dokonał aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
  Najświętszą Panienkę tak bardzo umiłował Jan Paweł II. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w maju 2015 roku powiedział: „Pragnę w dniu dzisiejszym, przybywając na Jasną Górę jako pierwszy papież-pielgrzym, odnowić całe to dziedzictwo zawierzenia, oddania i nadziei….”
  Totus Tuus, to Jego zawołanie - Cały Twój Maryjo. Wszystko powierzał Matce Bożej, wsłuchiwał się w Jej przesłania, czerpał z Jej Miłości . . .
  A my ? Czy pamiętamy nauki Jana Pawła II, czy staramy się żyć zgodnie z nimi choć w części ? Tyle słów do nas skierował, tyle rad, tyle wspaniałych przykładów - również w swojej twórczości - nam przekazywał.
  Pozwolę sobie przytoczyć fragment jednego z wielu utworów Karola Wojtyły, który szczególnie zagościł w moim sercu:

„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
  Miłość wszystko rozwiązała -
  dlatego uwielbiam tę Miłość,
  gdziekolwiek by przebywała.
  A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
  w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
  ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
  i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.
  Więc w tej ciszy ukryty ja - liść,
  oswobodzony od wiatru,
  już się nie troskam o żaden z upadających dni,
  gdy wiem, że wszystkie upadną.”


(Fragment 5 części I „Wybrzeża pełne ciszy” utworu „Pieśń o Bogu ukrytym”)
Tej wspaniałej Miłości życzę wszystkim, nie tylko w Święto Królowej Polski, nie tylko na nadchodzący piękny maj, ale na każdy dzień życia.

Szczęść Boże
Dyrektor ZDPS. RM S. Ewa Pollus

9 Kwi 2018

"Jezus Miłosierny"

Autor:

  W swoim pełnym kształcie miłosierdzie objawia się jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i człowieku

Jan Paweł II

28 Mar 2018

"Wielkanoc"

Autor: S. Barbara Borowiak

  Wszystkim Siostrom i Internautom życzę, byśmy zawsze dzielili się radością z faktu, że Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Radosne Alleluja niech będzie dla Was ostoją niezłomnej Wiary i Miłości. Niech Zmartwychwstały Jezus przemienia Waszą codzienność, przynosi pokój, napełnia radością i świadczy, że Miłość zwycięża wszystko.

Przełożona Domu
S. Barbara Borowiak

25 Mar 2018

"Droga Krzyżowa"

Autor: S. Ewa Pollus

  „Maryjo, Matko Miłosierdzia, zawsze wierna Chrystusowi, prowadź mnie śladami bolesnej męki swego Syna i uproś mi potrzebne łaski do owocnego odprawienia tej drogi krzyżowej.”
  Niedziela palmowa…
  W tym roku pierwszy raz, właśnie w Niedzielę Palmową, o godzinie 19, z dużą rzeszą wiernych wyruszyliśmy z kościoła parafialnego w ostatnią już w kończącym się tegorocznym Wielkim Poście, Drogę Krzyżową. Przewodniczył jej Ksiądz Proboszcz Marek Sobkowiak.
  Uczestnicy tego niezwykłego nabożeństwa z wielkim skupieniem słuchali rozważań przy każdej z 14 bolesnych stacji, przypominających nam o cierpieniach Chrystusa. Chrystusa, który swe życie oddał, abyśmy my mogli dostąpić łaski zbawienia.
  Drogę Krzyżową zakończyliśmy w Kaplicy naszego Domu. Ksiądz Proboszcz w ciepłych słowach podziękował Siostrze Przełożonej i Dyrekcji Domu za przygotowanie kaplicy i umożliwienie przybycia tu tak licznej grupy, Księdzu Wikariuszowi i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i zabezpieczenia Drogi Krzyżowej, a zgromadzonym za uczestnictwo w nabożeństwie, za modlitwy, śpiew….
  Umocnieni tym niezwykłym przeżyciem pragniemy w rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu, każdego dnia być z Chrystusem, przeżywać Jego Ofiarę dla nas, a gdy nadejdzie poranek Wielkiej Niedzieli, radować się ze Zmartwychwstania naszego Pana.

Zobacz galerię fotografii

23 Lut 2018

"Noworoczne spotkanie z lokalnymi liderami"

Autor: S. Ewa Pollus

  Tak niedawno rozpoczęliśmy nowy rok. Rok szczególny dla naszej społeczności, bowiem minie wkrótce 910 lat od założenia Grodu i 670 lat Miasta - Wieleń.
  Władze miasta z Panią Burmistrz na czele przygotowują z tej okazji różnego rodzaju uroczystości i spotkania, które uświetnią te piękne rocznice.
  Dyrektor ZDPS. RM Siostra Ewa Pollus wraz z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego, Siostrą Barbarą Borowiak, otrzymały zaproszenie na noworoczne spotkanie z lokalnymi liderami, współpracującymi z Samorządem Gminy Wieleń oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego. Odbyło się ono 23 lutego w Hali sportowo-widowiskowej w Wieleniu.
  Spotkanie rozpoczęło się noworocznym wystąpieniem Pani Elżbiety Rybarczyk, a po nim wręczono nagrody Burmistrza Wielenia w dziedzinie społeczno -gospodarczej, kultury fizycznej i turystyki oraz kultury.
  Siostra Ewa Pollus otrzymała z rąk Pani Burmistrz list gratulacyjny i podziękowania za współpracę oraz działalność na rzecz naszej małej społeczności.
  Spotkanie zakończył Koncert Noworoczny.

14 Lut 2018

"Boże, Ty nie chcesz śmierci grzeszników, Lecz ich nawrócenia…"

Autor: S. Ewa Pollus

  Tak niedawno cieszyliśmy się z Narodzenia Bożej Dzieciny, modliliśmy się podczas Eucharystii przy zapalonych gromnicach, a już Środa Popielcowa. Dzień, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu - czasu przygotowującego nas do Zmartwychwstania Pańskiego.
  Podczas sprawowanych w tym dniu Mszach Świętych, kapłan posypie nasze pochylone głowy popiołem. Popiołem, albowiem oznacza on przemijanie wszystkiego, ale też oczyszczenie. Pragniemy towarzyszyć Chrystusowi przez te 40 dni, pragniemy w szczególny sposób zgłębiać tajemnice naszej Wiary.
  Aż nadejdzie Triduum Paschalne i Chrystus powstanie z martwych, a wtedy wszystko złe zniknie - mroki zniechęcenia i bezsilności zastąpi jasność Poranka Zmartwychwstania Pańskiego.
  Chrystus widzi i zna stan naszego ducha - obyśmy umieli przeżyć te szczególne dni tak, by godnie przyjąć Cud Zmartwychwstania, który jest kluczem do naszego zbawienia.
  Wszystkim nam z całego serca tego życzę.

Szczęść Boże.

Dyrektor
S. Ewa Pollus

4 Lut 2018

"Tam mieszka Bóg…"

Autor: Siostry z Wielenia

  Nasze kochane Siostry - Anno i Joanno - przebywające na misjach w RPA.

  W uroczystym dzisiejszym dniu życzymy: niech Matka Najświętsza wspiera Was tam , w dalekim kraju i umacnia w powołaniu. Z podziękowaniem za piękną posługę i pamięcią w codziennej modlitwie.

  Siostry z Wielenia

Zobacz galerię fotografii

4 Lut 2018

"Dni Skupienia"

Autor: S. Marta

  Zapraszamy na lutowe Dni Skupienia.

2 Lut 2018

"Święto Ofiarowania Pańskiego"

Autor: S. Edyta

  2 lutego - w Święto Ofiarowania Pańskiego, wraz z S. Małgorzatą, S. Stanisławą, S. Magdaleną S. Bogumiłą i S. Eweliną pojechałyśmy do Poznania. Tam - w Archikatedrze Poznańskiej - podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, dziękowałyśmy Panu Bogu za dar powołania.
  Uroczystej Mszy Świętej w świątyni wypełnionej wielką rzeszą zakonnic i zakonników, wraz z licznym gronem kapłanów, przewodniczył Jego Ekscelencja - Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Podkreślił on w swojej homilii szczególną rolę Ducha Świętego w życiu każdej wspólnoty i każdej osoby konsekrowanej.
  Z niezwykłym wzruszeniem przeżyłyśmy chwile, podczas których trzymając w dłoniach zapalone świece, odnowiłyśmy zakonne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
  Podniosły charakter liturgii uświetnił piękny śpiew chóru katedralnego.
  Bardzo miłą niespodziankę sprawiły nam przy wyjściu ze świątyni dzieci. Dzieci, które wręczając własnoręcznie wykonane laurki, dziękowały nam za to, że jesteśmy i za naszą posługę.

  Panie Boże, raz jeszcze dziękujemy za ten piękny, słoneczny dzień, za dar życia zakonnego i za wszelkie łaski którymi nas obdarzasz, za Twoje błogosławieństwa…

1 Lut 2018

"Dzień życia konsekrowanego"

Autor: Justyna Gaborek

  W 1997 roku Święty Jan Paweł II, aby móc podziękować Bogu za ten piękny dar, jakim jest Życie Konsekrowane, ustanowił jego święto.
  Przypada ono każdego roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego.
  Dom, w którym mieszkamy i pracujemy, to dom prowadzony przez Siostry. Siostry, które każdego dnia czuwają nad naszym zdrowiem, dobrym samopoczuciem, bezpieczeństwem ….
  Za wszystko dziękujemy i z okazji Ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia.
  Życzymy wiernego dążenia do osiągnięcia celu swojego powołania i pełni życia w Jezusie Chrystusie. Życzymy obfitości Bożych Darów w codziennej posłudze i opieki Matki Bożej w życiu zakonnym.

  Zapewniamy też o pamięci w naszych codziennych modlitwach.

  Mieszkańcy i Pracownicy ZDPS RM.

7 Sty 2018

"Totus Tuus Tota Tua"

Autor: S. Ewelina Ridiger

  „Totus Tuus to droga zawierzenia Maryi .Twoje stopy stają na drodze świętości, którą rodzi naśladowanie - tej „najświętości”, jaką podziwiasz w Niepokalanej. Oddajesz się Jej cały, a Ona nie pozostaje Twym dłużnikiem. Oddaje się Tobie na miarę Twojego oddania.
  Jeśli naprawdę jesteś TOTUS TUUS, Ona naprawdę jest TOTA TUA – Cała dla Ciebie.
  Ze swoją pełnią świętości, pełnią łaski, pewnością zbawienia. Warto ruszyć tą drogą - wydeptaną stopami świętych.”

  Traktat o zawierzeniu - Wincenty Łaszewski

  7 stycznia, zwyczajny - zdawałoby się - szary, zimowy dzień….
  W naszym Domu jednak, to wielkie święto. Z Poznania przyjechała S. Przełożona Anna Maciejewska, aby podzielić się z nami swoim doświadczeniem, swoim zawierzeniem Bogu przez Maryję. Przywiozła nam piękny obraz, przedstawiający Matkę Najświętszą tulącą do swego serca Maleńkiego Jezusa. Obraz wymowny niezwykle, ukazujący wszystkim ogrom opieki i czułości, jaką darzy Maryja Dzieciątko, ale też każdą z nas. I każda z nas uświadomiła sobie raz jeszcze, że „przez Maryję do Jezusa” że wszystko co nas nurtuje, smuci, ale też raduje, możemy powierzyć Tej, która jest Matką nas wszystkich. Tobie zatem Maryjo, która jesteś zawsze obecna w sposób szczególny w naszej Zakonnej Rodzinie, powierzamy na nowo wszystkie nasze Siostry i ich rodziny, a także tych, z którymi spotykamy się każdego dnia - naszych Mieszkańców, współpracowników i ich bliskich.

  „ Maryjo- jak Dzieciątko Jezus oddaję się Twoim ramionom i przyjmuję całą czułość Twojego kochającego spojrzenia na mnie. . . „

6 Sty 2018

"Święto Objawienia Pańskiego"

Autor: S. Ewa Pollus

  Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.
  Przez wiele miast w Polsce od niedawna, w ten właśnie dzień wędruje Orszak Trzech Króli.
  W naszym Domu orszak ten od lat odwiedza wszystkie pokoje, niosąc ich Mieszkańcom radość. Również w tym roku z utęsknieniem czekali oni na tę niezwykłą wizytę i nie zawiedli się. Co więcej - zagościła na oddziałach cała Święta Rodzina, której postacie odtworzyły nasze Mieszkanki. Towarzysząc Monarchom ze Wschodu - nimi, jak zawsze były nasze Siostry - śpiewali kolędy. Nieśli przede wszystkim Dobrą Nowinę, ale też obdarowywali słodyczami, uśmiechem radosnym i serdecznym słowem.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: